Profile

majid salmani

Contact Details

Bio

قلعه‌ دختر (Maiden’s Tower)

همانطور که گفتیم شهر باکو دارای پیشینیه تاریخی هزاران ساله است و بازدید از اماکن تاریخی و آثار باستانی این شهر در الویت برنامه های گردشگران قرار می گیرد .

در ابتدا به معرفی بنایی تاریخی در تور باکو سفر باتو ، می پردازیم که با بیش از هزار سال قدمت در فهرست سازمانی جهانی یونسکو ثبت گردیده است . این بنای آجری که از آن به عنوان ارگ باکو نیز یاد می‌ شود ، برجی استوانه‌ای شکل با ‌ارتفاع بیست و نه متر است و آن را برج دختر یا قلعه‌ دختر می نامند . برج دختر در حدود هزار سال قدمت دارد ، و امروزه از آن به عنوان نماد شهر باکو یاد می گردد . این قلعه افسانه ایی و  زیبا داستان های تلخ بسیاری نقل شده که در این مقاله امکان شرح آن میسر نخواهد بود .

قلعه دختر در منطقه تاریخی شهر که مردمان شهر آن را ایچری شهر می نامند ، واقع شده و برخی کارشناسان بر این باورند که این بنا زمانی معبد زرتشتیان بوده و آنان برای برگزاری نیایش های مذهبی خود این قلعه را بنا نمودند . با ورود به این قلعه با پلکانی مارپیچی شکل روبرو می شوید که شما را به سمت بالای برج هدایت می کند . و گردشگران از این نقطه شاهد مناظر زیبای شهر قدیم خواهند بود . وجود پارک‌ ها و فضاهای سبز و همچنین کافه های متنوع در اطراف این برج امکان گشت زنی و سپری نمودن روزی زیبا را در اختیارتان قرار می دهد.

منطقه تاریخی ایچری شهر

ایچری شهر همان بافت قدیمی شهر باکو ست که از گذر زمان جان سالم به در برده و توانسته هویت تاریخی خود را با گذشت هزاران سال حفظ نماید . بازدید از ایچری شهر احتمالا در الویت برنامه های گردشگری شما گنجانده می شود  ، زیرا بیشترین آثار تاریخی شهر از جمله قلعه دختر ، در همین منطقه قرار دارد .  قلعه‌ دختر ، کاخ شروان‌شاهان و دروازه‌ی مراد از جمله آثار تاریخی به جا مانده در این منطقه است که بازدید از هریک از آنها را به شما پیشنهاد می کنیم . همچنین بازدید از حمام ‌های تاریخی ، مساجد و کاروان‌سراها و دیگر آثار باستانی ایچری جذاب و سرگرم کننده خواهد بود .