Awards


The AIAA Saint Louis Section Awards include:

  • Civic Service Award: In Recognition of an Outstanding Contribution to the Progress of Aerospace Activities in the St. Louis Area.
  • Educator Associate Member Award: In Recognition of Outstanding Contributions to STEM activities by an AIAA Educator Associate Member.
  • Faculty Award: To recognize a faculty member who has provided outstanding support to AIAA student members at his/her university or provided outstanding education to his/her students in the Aerospace Sciences through innovative curriculum or instructional methods.
  • Lindbergh Award: In Recognition of a Distinguished Contribution in Applying Aerospace Technology to Improving the Quality of Human Life.
  • Section Service Award: In Recognition of an Outstanding Contribution to the Section’s Activities by a Member.
  • Special Achievement: (In-work)
  • Technical Contribution Award: In Recognition of an Outstanding Contribution to the Application of the Aerospace Sciences in a Technical Discipline by a Section Member or Team of Members.
  • Technical Research Award: In Recognition of Outstanding Technical Research in the Aerospace Sciences by a Section Member or Team of Members.
  • Technical Management Award: In Recognition of an Outstanding Accomplishment in Technical Management in Aeronautics and Astronautics.
  • Young Professional Award: In Recognition of Outstanding Technical Accomplishments of Young Engineers and Scientists in the Aerospace Field.  The candidate

    shall be no older than 35 at the time of the award (37 with at least two years of military service).



Technical Contribution Awards

Technical Contribution Award Recipient

Year

Bill Bower  2015
Dr. Mark Hreha 2014
William Carrier 2013
Robert Dowgwillo 2012
Lawrence Brase Jr. 2011
Dr. John Ladd 2010
Alex Rubin 2009
Mori Mani 2008
Dr. Dale Pitt 2007
Hoyt Wallace 2006
Michael Bland 2005
Rudy Yurkovich 2004
Bird of Prey Team 2003
M. J. Heller 2003
D. Lokeswarappa 2002
P. Panagos 2001
C. A. Perez 2000
Dennis M. Elking 1999
PACKS Team 1999
ALFS Team 1998
R. A. Mellierre 1997
R. C. Crites 1997
M. A. Ferman 1996
D. A. Peters 1995
M. Meyers 1994
E. Adam 1993
J. Spanovich 1992
R. K. Agrawal 1991
R. J. Becker 1990
D. Weber 1989
A. L. Crosbie 1988
H. F. Nelson 1987
P. Czysz 1986
W. Eversman 1985
H. Katz 1984
D. A. Leonard 1983
D. W. Richman 1982
J. Painter 1981
J. Schier 1980
F. Kaster 1979
T. Lacey 1978
J. Blerk 1977
M. Ross 1976
R. N. Herring 1975
R. Kisslinger 1974
D. Thompson 1973
R. Quest 1972
R. Masek 1971
R. E. Perkinson 1970
P. Safran 1969
S. W. Tsai 1968
N. Zimmerman 1967
C. A. Jacobson 1966
K. Hohenemser 1965
A. J. Summers 1964
R. H. Kinsley 1963
No award 1962
J. F. Yardley 1961
R. C. Brown 1960
C. H. Perisho 1959
J. Mello 1958

Section Service Awards

Section Service Award Recipient

Year

Dr. Josh Rovey 2015
Robert Dowgwillo 2014
Dr. Fred Roos 2013
Darin Haudrich 2012
Dale Pitt 2011
Brad Sexton 2010
Frank Youkhana 2010
Dan Johnson 2010
Larry Brase 2009
John Mohr 2008
John Donigan 2007
Chris Tavares 2006
Trent Duff 2005
Carrie Kniker 2004
Dr. Ray Nitzsche 2003
Karen Copper 2002
D. Chong 2001
Donn L. Gruensfelder 2000
David E. Morgan 1999
A. A. Hesketh 1998
R. N. Yurkovich 1997
R. E. Smith 1996
R. E. Pinckert 1995
Gary P. White 1994
C. A. (Cindy) Grunsfelder 1993
R. Schoenhoff 1992
D. Ritzen 1991
J. C. Larrick 1990
D. Mosier 1989
N. Kling 1988
R. J. Krieger 1987
R. V. Masek 1986
J. Cooke 1985
H. E. Christensen 1984
W. J. Reschke 1983
K. N. Elliot 1982
T. P. Brooks 1981
W. Gillespie 1980
W. Briggs 1979
J. W. Twombly 1978
R. DeFrees 1977
G. S. Mills 1976
M. Bernard 1975
C. Polleschultz 1974
R. DeMarko 1973
H. Hertenstein 1972
T. Yount 1971
H. C. Rechtien 1970
E. Kunznick 1969
C. H. Perisho 1968
A. D. Massey 1967
F. D. McVey 1966
L.I. Mirowitz 1965
H. H. Ostroff 1964
F. H. Roever 1963
No award 1962
M. Kelly 1961
R. C. Boulton 1960
V. Outman 1959
F. Schoenky 1958

Technical Management Awards

Technical Management Award Recipient

Year

Brandon Wegge 2015
Edward Whalen 2014
Leo Valla, Jr. 2013
Bradley Shaw 2012
Innoventor, Inc. 2011
Bart Moenster 2010
Nan Bond 2009
Polysonic Wind Tunnel Center of Excellence 2008
Dan Jaspering 2006
Dr. William Bower 2004
M. Eigenmann 2003
C. Avila 2002
R. A. Harley 2001
D. G. Thole 2000
R. D. Anderson 1999
DMAPS Team 1998
H. Anthes 1997
A. H. Sonntag 1997
C. F. Dillow 1996
J. W. Rachel 1995
W. A. Norman 1994
Dr. K. Token 1993
Dr. J. D. Lang 1992
Dr. R. Krieger 1991
L. A. Cork 1990
W. Norman 1989
D. J. Thompson 1988
J. W. Steurer 1987
W. R. Nathanson 1986
C. J. Blattner 1984
R. J. Hakkinen 1983
D. L. Kummer 1982
J. Warakomski 1981
R. Mathews 1980
A. L. Jarrett 1979
H. D. Altis 1977
L. A. Smith 1976
N. J. Golding 1975
J. Bell 1974
H. H. Cole 1973
W. Ross 1972
R. A. Noyes 1971
R. Belt 1970
W. J. Blatz 1969
D. Malvern 1968
B. S. Sharrah 1967
R. N. Lindley 1966
C. D. Marks 1965

Lindbergh Awards

Lindbergh Award Recipient

Year

Sabreliner Aviation 2015
Dr. John George 2013
Scott AFB 2011
Dr. Ramesh Agarwal 2010
Angel Flight Central, Inc. 2007
United States Transportation Command 2005
E. David Spong 2001
X-Prize 1999
J. F. McDonnell 1998
D. R. Kozlowski 1997
R. E. (Dick) Pinckert 1996
W. Schmitz 1995
Wings of Hope, Inc. 1993
Dr. W Danforth 1991
Fred W. Roos 1990
S. P. Sutera 1988
J. T. Hood 1987
C. D. Walker 1986
R. H. Moss 1985
M. W. Vannier 1984
J. T. Rose 1983
R. Blanchard 1982
W. B. Briggs 1981
S. Gibson 1979
L. I. Mirowitz 1978

Special Achievement Awards

Special Achievement Award Recipient

Year

Darryl Davis 2003

Civic Awards

Civic Award Recipient

Year

Major Yolandea Wood, USAF (Ret.), Tuskegee Airmen Inc., National Executive Recording Secretary  2015
Karen Betz and Sheila McCart 2014
Greater St. Louis Air and Space Museum 2013
Essex Industries 2012
George Roman 2011
No award 2010
Cynthia Kramer 2009
Fred Harms 2008
James A Young and Randel Maier 2007
Lambert Airport Expansion 2006
St. Louis Chapter, Experimental Aircraft Association Young Eagles Program 2004
Experimental Aircraft Association, EAA 32 2004
Aerospace Research & Education Center, Dr. Ramesh Agawal 2003
Creve Coeur Airport - Al Stix 2002
UMSL Chancellor Blanche Touhill 2001
Rev. Lawrence Biondi, SJ 2000
Allen Barklage 1999
G. A. Stark 1998
J. P. Caldwell 1997
J. M. Sinnett 1997
J. H. Erickson 1996
R. E. Hrabko 1995
Dr. P. Batty 1994
E. Barocela 1993
K. Landphair 1992
S. L. Stoy 1991
M. Mackowski 1990
No award 1989
S. N. McDonnell 1988
S. E. Ioannou 1987
F. W. Ross 1986
D. P. Ames 1985
H. J. Volkmer 1984
R. T. Sanford 1983
R. A. Young 1982
V. E. Jordon 1981
No award 1980
L. Griggs 1979
D. Lewis 1978
J. Siedel 1977
L. K. Sullivan 1976
J. S. McDonnell 1975
No award 1974
K. Perkins 1973
D. L. K. Seltzer 1972
D. Leigh 1971
P. Rodgers 1970
H. Baer 1969
T. L. Grace 1968
P. Haglin 1967
O. L. Parks 1966
T. Shafers 1965
D. R. Wallin 1964
M. R. Tucker 1963
No award 1962
O. M. Rushing 1961
J. R. Hodge 1961
H. D. Barkey 1960
L. A. Hamilton 1959
C. Brisco 1958